Pisanie dla relaksu

Wszyscy żyjemy w coraz większym biegu. Staramy się pogodzić pracę z życiem prywatnym i z realizacją pasji – szybko jednak okazuje się, że znalezienie odpowiedniego balansu między tymi trzema sferami jest prawdziwym wyzwaniem.

Z pomocą może przyjść nam tutaj różnorodność sposobów na odpoczynek. Jeśli nie lubisz uprawiać sportu, zamiast do siłowni czy na zajęcia sportowe, możesz wybrać się do kina lub teatru, a kiedy nie chcesz wychodzić z domu, możesz zostać i zająć się gotowaniem, majsterkowaniem, szyciem albo po prostu oglądaniem filmów. Istnieje zatem cały szereg czynności, którym możesz się oddawać dla relaksu. Jedną z nich może być pisanie.

Jak odpoczywa statystyczny Polak?

Otóż, jak donosi większość raportów, statystyczny Polak nie odpoczywa. Polacy niezmiennie narzekają bowiem na zbyt małą ilość czasu przeznaczonego na relaks. Statystycznie, jeśli jesteś kobietą odpoczywasz przez 2 godziny w tygodniu, a jeśli jesteś mężczyzną odpoczywasz 5 godzin. Kobiety o wiele częściej wymieniają spotkania ze znajomymi jako swój sposób na odpoczynek, a mężczyźni relaksują się podczas realizowania swoich pasji.

Z reguły sposoby na relaks Polaków krążą wokół aktywności, takich jak uprawianie sportu, wyjście z domu (do kina, restauracji, muzeum), słuchanie muzyki (w domu lub podczas koncertu), surfowanie po internecie bądź też podróżowanie.

Większość z tych zajęć jest nam wszystkim świetnie znana – czy zatem Polacy rzeczywiście najchętniej odpoczywają leżąc na kanapie i oglądając telewizję? Niekoniecznie. Okazuje się bowiem, że coraz więcej z nas szuka oryginalnych, dostarczających adrenaliny aktywności. Skoki ze spadochronem czy loty na paralotni z roku na rok zyskują na popularności, a większość z nas marzy o tym, by choć raz w życiu czegoś takiego spróbować.

Statystyki wskazują także, że Polacy coraz chętniej spędzają wolny czas na hazardzie online. Przychody z samych zakładów wzajemnych w 2019 r. wzrosły o 29 procent w porównaniu do roku poprzedniego, do 6,7 mld zł (a są to tylko dane uwzględniające działalność licencjonowanych podmiotów na rynku, bez tzw. szarej strefy). Możesz dowiedzieć się więcej o hazardzie i kasynach internetowych na KasynoOnline.info.

Pisanie jako sposób na relaks

Jak to jest z tym pisaniem? Czy skoro coraz częściej sięgamy po ekscytujące rozrywki, takie jak sporty ekstremalne albo gry hazardowe online, pisanie ma prawo przyciągać uwagę jako sposób na odpoczynek? Jak najbardziej!

Co prawda, pisanie samo w sobie rzadko postrzegane bywa jako forma relaksu. Chyba o wiele bardziej skłonni jesteśmy uważać czytanie za rozrywkę. I pomimo wielu niepokojących doniesień o tym, że średnio ponad 60 procent z nas nie przeczytało w 2018 roku ani jednej książki, dane te pozostają od lat mniej więcej niezmienne. Może oznaczać to, że spora część z nas nadal hołubi leżenie na kanapie z książką jako świetny sposób na relaks.

Z pisaniem sprawa ma się nieco inaczej. Bo zdecydowana większość z nas najprawdopodobniej nie lubi pisać. A jeśli już zdarzyło nam się cokolwiek tworzyć, tak na własny użytek, to najprawdopodobniej był to pamiętnik lub dziennik.

Nie zmienia to jednak faktu, że dla niektórych pisanie będzie idealną formą relaksu. Sposobem na oderwanie się od problemów codziennego życia i pozbycia się natłoku negatywnych myśli. Pomaga też przelać na papier nagromadzone emocje i zniwelować stres. Dlatego część z nas decyduje się na właśnie ten sposób relaksu.
Bo pisanie zdecydowanie może być relaksujące!

9 Jun 2020