MiM
MiM
liczba publikacji: 4
liczba punktów: 47

Ars moriendi, czyli ile warta jest dzisiaj śmierć?

OSTATNI WYKŁAD

Wielu profesorów wyższych uczelni wygłasza tak zwany ostatni wykład, w którym zawiera swoje przemyślenia na temat celów i wartości życia, które uważali za najważniejsze. Ogólnie chcą odpowiedzieć na zasadnicze pytanie: „Jaką mądrością chcielibyśmy się podzielić ze światem, gdybyśmy wiedzieli, że jest to nasza ostatnia szansa? Co uznalibyśmy za swoje dziedzictwo, gdybyśmy mieli jutro zniknąć?” Owo liryczne zniknięcie najczęściej było prozaicznym przejściem na zasłużoną emeryturę i odpoczynkiem od bandy rozwrzeszczanych studentów (o ile studenci są rozwrzeszczani). Jednak dla Randy’ego Pauscha zniknięcie nie miało w sobie niczego prozaicznego ani lirycznego. Zniknięciem dla niego miała być śmierć na nieuleczalny nowotwór trzustki. Lecz zanim nastąpiła, jako profesor informatyki w Carnegie Mellon University wygłosił ostatni wykład, napisał bloga, wystąpił u Oprah Winfrey, wydał książkę i wzbogacił się o prawie siedem milionów dolarów.

POWIEDZ MI, O CZYM MARZYSZ, A POWIEM CI, KIM JESTEŚ

Krótko mówiąc, Pausch zamiast prowadzić pożegnalną tyradę na temat logarytmów, dysków twardych i cyber – technologii, postanowił opowiedzieć o tym, co w życiu każdego dziewięciolatka jest najważniejsze, czyli o marzeniach. Właśnie tę cudowną umiejętność życia w wyimaginowanym świecie tracimy w okolicach momentu otrzymania kawałka plastiku upoważniającego do udziału w głosowaniu. Profesorowi Pauschowi jednak udało się zachować w sobie trochę dziecięcego pierwiastka, co nie oznacza, że miał kompleks Piotrusia Pana, raczej potrafił cieszyć się chwilą i miał ogromne poczucie humoru (bo kto kilka miesięcy przed śmiercią miał ochotę na żarty). Jego znajomi opisywali go jako interesującego i oryginalnego człowieka. Taki był również jego wykład: na kilkudziesięciu slajdach opowiedział wzbogaconą setkami zdjęć historię swojego prawie pięćdziesięcioletniego życia. Myślą przewodnią było spełnianie kolejnych dziecięcych marzeń wykładowcy, a były to pragnienia niezwykłe (bo niezwykły był sam Pausch i jego rodzina): znalezienie się w miejscu, gdzie nie działa grawitacja, gra w NFL, napisanie hasła do World Book Encyklopedia, zostanie kapitanem Kirkiem, wygranie pluszowych zwierząt oraz praca dla Disney’a. Musicie przyznać, że dość nietypowe, nawet jak na dzieciaka – geniusza.

ALE JAK TO ZROBIĆ?!

Na to pytanie odpowiada książka, a właściwie spisana seria „ostatnich wykładów” Pauscha. Oczywiście nie brakuje tutaj Coelhowskich banałów typu: „Niech twoje marzenia będą wielkie” czy „Zacznij od tego, by usiąść z innymi”. Ale naprawdę łatwo przychodzi czytelnikowi wybaczenie tych trywialnych rad. Myślę, że dzieje się tak, dlatego że naprawdę sprawdziły się w przypadku realnego człowieka, Randy’ego Pauscha, i tworzą prawdziwą historię ludzkiego losu, a nie są, tak jak w przypadku na przykład Paula Coelho, literacką fikcją, która nosi raczej znamiona realizmu magicznego niż normalnego życia. Należy jednak przyznać, że oprócz tych błahostek można w tej niewielkiej książeczce odszukać wiele perełek. „Lepiej nie przeprosić, niż zrobić to w niewłaściwy sposób” i „Wysyłaj miętówki” to tylko dwie z nich. Co do tej drugiej myślę, że warto ją wyjaśnić. Otóż do obowiązków Pauscha należało recenzowanie, czyli proszenie innych profesorów o przeczytanie i zrecenzowanie jego prac. Ponieważ było to dość nudne zajęcie, recenzenci często ociągali się z jego wykonaniem. Z tego powodu Randy zawsze wraz z pracą wysyłał im pudełku miętówek z załączoną do nich karteczką: „Dziękuję, że zgodziłeś się to zrobić. Załączone miętówki to twoja nagroda za wysiłek. Ale nie zjadaj ich, dopóki nie zrecenzujesz pracy.” Sprytne, prawda?

DLACZEGO?

Właśnie, dlaczego chory na raka trzustki Pausch chciał wygłosić wykład? Motywował to tym, że jego pragnieniem jest, by jego dzieci zachowały nagranie wykładu nie tylko jako pamiątkę po nim, ale również jako garść rad na przyszłość, które mają doprowadzić je do szczęścia w życiu. Nasuwa się jednak drugie pytanie: dlaczego na publikacji książki, która miała nigdy nie zostać napisana, otrzymał prawie siedem milionów dolarów i przyjął je? Można insynuować, że pragnął sławy i bogactwa, ale myślę, że te podejrzenia są niesłuszne. Przecież jako były wykładowca Carnegie Mellon University, pracownik Adobe, Google, Electronic Arts i Walt Disney Imaginative miał dość pieniędzy, żeby mieć to czego zapragnął. Poza tym liczba zer na koncie w perspektywie zbliżającej się śmierci jest chyba mało istotna. A może to był sposób terapii? Przecież niektórzy, żeby ulżyć cierpieniu muszą wygadać się – można przecież podzielić się problemem z milionami czytelników i internautów. Jednak nie w przypadku Pauscha, który zawsze podkreślał, że miał kochającą rodzinę, która stanowiła dla niego oparcie. Uważam, że istnieją dwa powody, dla których Pausch opublikował „Ostatni wykład”. Pierwszy: finansowy (chciał zapewnić zabezpieczenie swojej rodzinie). Drugi: może mało prawdopodobny, czyli zostawienie światu swojego dziedzictwa i pewnej recepty na szczęście.

A więc: Niech Twoje marzenia będą wielkie…

Podziel się Śledzik facebook Twitter blip.pl
Wyświetleń: 398  |  Dodano: 2010-07-04 13:07  |  Punkty od użytkowników: 4.00
Komentarze

Jeszcze nikt nie skomentował tej publikacji.
Bądź pierwszy!

Zobacz również
Omnis moriar
poezja 2018-05-17 12:59
Prosty wiersz - tym razem Biały Wymyśliłem go tuż przed maturą I świadomość że to prada bardzo...
Kot Wania od Konwickiego
poezja 2018-05-16 15:39
wiersz, autor: Tomasz Kucina
książkowe uniwersum
poezja 2018-05-14 17:46
„Idąc” Krzysztof Mich
Recenzja | 2018-01-17 17:15
Małgorzata Południak
Złoty wawrzyn pozostanie złoty
Czytelnia | 2017-02-26 02:25
Małgorzata Południak
Raport z nie-tożsamości, Ewa Sonnenberg "Obca"
Akademia pisania | 2016-09-05 21:29
Paweł Dąbrowski
O sztuce, życiu i przyjaźni (I)
Autor allarte | 2016-09-05 21:24
Małgorzata Południak
Liryczni mężczyźni, spokój oceanu i dzika okolica
Czytelnia | 2016-09-05 21:11
Małgorzata Południak
pokaż wszystkie »
SZAFa kwartalnik literacko artystyczny
Poezja. Proza. Krytyka literacka. Recenzje. Relacje z wieczorów poetyckich. Ekfraza. Wywiady. Teatr. Fotografia. Malarstwo.
szafa.kwartalnik.eu/
Art Pub Kultura
Poezja. Kultura. Wernisaże.
www.artpubkultura.blogspot.com