Spotkanie ze stypendystami Willi Decjusza

Spotkania 2010-06-23 09:30
liczba wyświetleń: 283 razy
Spotkanie ze stypendystami Willi Decjusza

Zapraszamy na pierwszy wieczór literacki z cyklu „DAGNY – OPEN MIKE”, który poświęcony będzie prezentacji twórczości pisarzy – aktualnych rezydentów nowego programu Stowarzyszenia Willa Decjusza pt. „Dagny”. W czwartkowym (24 czerwca, godz. 20.00) spotkaniu w Lokatorze udział wezmą: Juliusz Strachota i Hubert Klimko-Dobrzaniecki (Polska), Anne Köhler i Birgit Bauer (Niemcy), Bohdana Matijasz (Ukraina), Tor  Eystein Øverås i Lisa C.B. Lie (Norwegia). Spotkanie poprowadzi  Marcin Wilk. Wstęp wolny.

BIRGIT BAUER (1958, Niemcy) – pisarka i producentka filmowa. Z wykształcenia fotografka i asystentka chirurga.  Ukończyła wiele kursów pisania scenariuszy i montażu filmowego. Mieszkała we Francji, Grecji, Indiach, Stanach Zjednoczonych i w Rzymie, a obecnie w Berlinie. Od 1980 roku publikuje opowiadania (m.in. w "die tageszeitung"), a od 1991 roku zajmuje się produkcją filmów krótkometrażowych. W 1998 roku ukazał się jej debiut Holy Mood Blvd., a w roku 2003 powieść Im Federhaus der Zeit. W 2007 roku zainicjowała i do dziś prowadzi klub literacki „Leselounge“ w Berlinie.

HUBERT KLIMKO-DOBRZANIECKI (1967, Polska) – pisarz i tłumacz literatury. Studiował filozofię,  teologię i filologię islandzką. Wydał dwa tomiki poezji po islandzku. Swoje opowiadania publikował m.in. „Studium", „Czasie Kultury", „Twórczości", „Lampie" i „Portrecie". W 2003 roku ukazał się jego zbiór opowiadań Stacja Bielawa Zachodnia (w 2007 wydany pod tytułem Wariat). Rozgłos przyniosła mu quasi-powieść, składająca się z dwóch odrębnych nowel Dom Róży i Krýsuvík, która otrzymała nominację do Nagrody Literackiej Nike. Jego ostatnia powieść Rzeczy pierwsze ukazała się w 2009 roku nakładem Wydawnictwa Znak. Autor był też nominowany do Nagrody Angelus i do Paszportów Polityki w 2007 roku. Jego twórczość została przetłumaczona na francuski, włoski, serbski i bułgarski. Przez dziesięć lat mieszkał na Islandii, obecnie w Wiedniu.

ANNE KÖHLER (1978, Niemcy) – pisarka i dziennikarka. Studiowała historię sztuki i architekturę w Berlinie oraz dziennikarstwo w Hildesheimie. Publikuje od 2004 roku,  a w 2009 roku  zaczęła redagować własną cotygodniową rubrykę w "Süddeutsche Zeitung", która ze względu na bardzo pozytywne reakcje czytelników ukaże się w sierpniu w formie książkowej. Otrzymała wiele stypendiów, m.in. Stypendium Literackie Senatu Berlina oraz dwumiesięczne stypendium pobytowe Heskiej Rady Literackiej w Rumunii. Laureatka licznych konkursów literackich oraz finalistka 16. Konkursu Open Mike. Mieszka w Berlinie.

LISA CHARLOTTE BAUDOUIN LIE (1980, Norwegia) – autorka i artystka sceniczna. Ukończyła Norweską Akademię Sztuki. W 2000 roku debiutowała tomikiem poezji Forbausende få katastrofer, a rok później ukazała się jej powieść Armløs slår tilbake. Jej utwory Pony of No return oraz performance w duecie z Stina Kajaso pt. Sons of Liberty będące mieszanką popkultury, kiczu i mizantropijnej szczerości miały znaczący wpływ na norweską scenę performancu. Jej ostatnia książka jest kompilacją Pony of No Retur I Sons of Liberty.

BOHDANA MATIJASZ (1982, Ukraina) – poetka, tłumaczka i redaktorka w wydawnictwie i czasopiśmie „Krytyka". Pracuje dla kijowskiej redakcji „Ukrajinskyj żurnal" (Praga), tłumaczy z polskiego i białoruskiego. Zrobiła doktorat z filozofii w Narodowej Akademii Mohylańskiej w Kijowie. W 2004 roku otrzymała nagrodę literacką wydawnictwa Smoloskyp. Obrończyni praw zwierząt, które są często bohaterami jej wierszy. Mieszka w Kijowie.  

TOR EYSTEIN ØVERÅS – (1968, Norwegia) – pisarz i krytyk literacki. Zadebiutował w 1993 roku powieścią Tittelløs (Bez tytułu), zaś w 1996 została opublikowana jego druga powieść. Jego najobszerniejszym do tej pory projektem jest relacja z podróży nad Morze Bałtyckie Til: En litterær reise (Naprzeciw: Podróż literacka), która zebrała wiele pozytywnych recenzji i została wyróżniona norweska nagrodą „Havmann“. Ostatnią książką autora jest zbiór esejów literackich Livet! Litteraturen! (Życie! Literatura!), za który otrzymał tytuł „Krytyka Roku“ przyznawany przez Norweski Związek Krytyków. Øverås ukończył komparatystykę i przez kilka lat redagował norweskie czasopismo literackie „Vinduet“. Mieszka na zmianę na północy Norwegii i w Berlinie.

JULIUSZ STRACHOTA (1979, Polska) – pisarz. Studiował kulturoznawstwo na Uniwersytecie Warszawskim oraz fotografię w łódzkiej „Filmówce”. Autor zbiorów opowiadań Oprócz marzeń warto mieć papierosy (2006), Cień pod blokiem Mirona Białoszewskiego (2009) i powieści Zakłady nowego człowieka (2010). Jego opowiadania i reportaże drukowano w: „Lampie", „Czasie Kultury", „RADARZE", „Polityce" i w „Gazecie Wyborczej". Przez wiele lat żył z handlu przedmiotami z epoki PRL-u. Skupował między innymi wyposażenie barów mlecznych, saturatory, budki telefoniczne, a potem sprzedawał je kolekcjonerom. Kurator projektu literackiego Filia Nowa Huta. Z pochodzenia warszawiak, obecnie mieszka w Nowej Hucie.    
24 czerwca (czwartek), Klub Lokator (ul. Krakowska 27), godz. 20.00, wstęp wolny


DAGNY to międzynarodowy program pobytów twórczych i wydarzeń literackich adresowany do autorów i czytelników z krajów, z którymi związana była Dagny Juel-Przybyszewska, muza europejskiego modernizmu. Fenomen popularności tej norweskiej pisarki oraz jej podróże po kontynencie zdają się symbolizować wzajemną fascynację między literaturami różnych części Europy.
Program został oficjalnie zainaugurowany 10 czerwca br. podczas śniadania w ogrodzie Willi Decjusza, w którym uczestniczyli Pan Mychajło Brodowycz, Konsul Generalny Ukrainy w Krakowie, Pan Jan-Philipp Sommer, Attaché ds. Kultury w Konsulacie Generalnym Niemiec w Krakowie, Pani dr Danuta Glondys, Dyrektor Stowarzyszenia Willa Decjusza, Renata Serdenicka i Małogorzata Różańska, koordynatorki programów literackich Willi Decjusza, rezydenci programu „Dagny” oraz przedstawiciele mediów. Spotkania poświęcone było prezentacji założeń programu oraz planu wydarzeń artystycznych towarzyszących jego pierwszej edycji.
Cały projekt składa się z czterech edycji trzymiesięcznych pobytów twórczych w Willi Decjusza, podczas których pisarze (6 osób w każdej edycji) pracować będą nad własnymi tekstami oraz scenariuszami wspólnych spotkań literackich. W ramach pierwszej (wiosennej) edycji programu odbędzie się wspólny wieczór autorski w krakowskim klubie „Lokator” (24 czerwca 2010 roku, godz. 20.00) oraz prezentacja literacka w berlińskim „Klubie Polskich Nieudaczników” (połowa lipca br.). Jesienią tego roku rozpocznie się druga edycja programu, podczas której planowane są wieczory autorskie nie tylko w Krakowie, ale również podczas festiwali literackich we Lwowie i Stavanger. Cały program zakończy międzynarodowy festiwal literatur w Krakowie oraz publikacja dwujęzycznej antologii tekstów (październik 2011). Motywem wiodącym festiwalu będzie rozrachunek z mitem duszy kobiety, czyli niejako nowy literacki portret Dagny Juel. Topos literackiej kobiecości ujęty przez pisarki i pisarzy ze Wschodu, Zachodu i Północy Europy, zaprezentowany zostanie w antologii, której premiera odbędzie się podczas festiwalu. W wydarzeniu udział wezmą uczestnicy wszystkich czterech edycji programu, krytycy literaccy, dziennikarze, tłumacze oraz wydawcy z Polski, Norwegii, Niemiec i Ukrainy.  
Równolegle z programem „Dagny” Stowarzyszenie Willa Decjusza kontynuuje projekt stypendiów twórczych realizowany wspólnie z Fundacją Współpracy Polsko-Niemieckiej, dzięki czemu do grona pisarzy-rezydentów Willi Decjusza dołączają także tłumacze literatury.

Organizator:
Stowarzyszenie Willa Decjusza – www.villa.org.pl

 

Materiał nadesłany.

Zobacz również
XV Port Poetycki w Chorzowie
Spotkania 2017-05-19 15:54
Port Poetycki Chorzów - XIV edycja
Patronat medialny Allarte 2016-05-20 18:38
Port Poetycki Chorzów - XIV edycja27. 05. 2016 r. godz. 17:30 Miejska Galeria Sztuki MM – Chorzów ul. Sienkiewicza 3
Mullaghmore
Informacje 2016-03-22 02:35
Mullaghmore Nie przypadkiem za scenę dla swych rozterek i wysiłku przywoływania pamięci epizodycznej poetka wybiera...
„Idąc” Krzysztof Mich
Recenzja | 2018-01-17 17:15
Małgorzata Południak
Złoty wawrzyn pozostanie złoty
Czytelnia | 2017-02-26 02:25
Małgorzata Południak
Raport z nie-tożsamości, Ewa Sonnenberg "Obca"
Akademia pisania | 2016-09-05 21:29
Paweł Dąbrowski
O sztuce, życiu i przyjaźni (I)
Autor allarte | 2016-09-05 21:24
Małgorzata Południak
Liryczni mężczyźni, spokój oceanu i dzika okolica
Czytelnia | 2016-09-05 21:11
Małgorzata Południak
pokaż wszystkie »
SZAFa kwartalnik literacko artystyczny
Poezja. Proza. Krytyka literacka. Recenzje. Relacje z wieczorów poetyckich. Ekfraza. Wywiady. Teatr. Fotografia. Malarstwo.
szafa.kwartalnik.eu/
Art Pub Kultura
Poezja. Kultura. Wernisaże.
www.artpubkultura.blogspot.com