Lupa
liczba publikacji: 3
liczba punktów: 159

Gdybym... 2 rozdział

Rozdział  2. „Dość szczęśliwa”

Właściwie rzadko jestem aż tak zgorzkniała i wrogo nastawiona do świata. Czasem tylko mam wrażenie, że to świat, ludzie, a nawet rzeczy martwe zmawiają się przeciwko mnie. Nie uważam siebie jednak za osobę o niezwykłym pechu. Czuję się nawet dość szczęśliwa. Dość szczęśliwa, ale tylko wtedy, gdy wszystkie moje książki ułożone są na półce w kolejności alfabetycznej, według autorów. Nie uznaję podziału tematycznego, bo niczego nie doszukałabym się. Dość szczęśliwa, gdy kończę swoją pracę i mogę ją wysłać do szefa na czas. Dość szczęśliwa, gdy wszystkie naczynia są umyte i stoją w dwuszeregu w szafie nad zlewem w kuchni. Dość szczęśliwa, gdy mam powód, by być nieszczęśliwą, a mimo to umiem być szczęśliwa. Mieszkam w akademiku, jak na studentkę przystało. Mam własny pokój z łazienką. Kuchnię zaimprowizowałam na lodówce, na której postawiłam czajnik elektryczny i mikrofalówkę. Jedzenie przygotowuję sobie na pozostałym skrawku lodówki, czyli jakichś 70 centymetrach kwadratowych. Mieszkanie w akademiku ma dwie zalety.

Mam blisko na uczelnię. Płacę niewiele za dość przyzwoite warunki.

To jedyne zalety. Zajmowanie mieszkania jest jednak gorsze. Szczególnie, gdy para mieszkająca w drugim pokoju lubi głośny seks i papierosy. Wieczorem słychać charakterystyczny, chorobliwie regularny odgłos klepania skóry o skórę, przez jakieś 10 minut. Chwilę później, czuję dym papierosowy.

Sedes na korytarzu. Jak u Kiepskich. Brak zamka. Żeby nikt nie otworzył drzwi podczas mojego sikania, przybieram pozycję „na Małysza”.

Przepis pozycji „na Małysza”:

Przede wszystkim, zamknij drzwi. Ściągnij majtki, wypnij tyłek, ale nie siadaj – zaraz dowiesz się dlaczego. Celuj nad sedes (jeśli nie trafisz, olejesz klapę). Jedną ręką przytrzymaj ubrania, żeby ich nie obsikać, drugą ręką chwyć za klamkę i ciężarem swego ciała przyciągnij ją do siebie.

Dobre rady cioci Zosi: Skieruj strumień na ściankę sedesu, żeby sąsiedzi nie słyszeli jak Twój siur uderza o wodę z klozetu.  

Po zakończeniu tej żmudnej operacji zwykle trafiasz na sąsiada, który za którymś razem zaczepia cię, życząc sobie, żeby drzwi od klozetu były zamykane, ponieważ jemu zapachy lecą do mieszkania.

Mieszkanie w kamienicy zdecydowanie jest nie dla mnie.

 

Jak każdy zwykły student udaję się na uczelnię.

Zajęcia numer 1.

„Musicie znać na pamięć książkę o tytule X, autorstwa XYZ. Nie wiem czy znajdziecie ją w bibliotece. W księgarniach pewnie też jej nie ma. Ale nie obchodzi mnie to. Macie ją znać”

Zajęcia numer 2.

- Pani XYZ – wywołuje z listy obecności wykładowca

-Tak? – odpowiada zestresowana tonem głosu wykładowcy dziewczyna.

- Dlaczego ja przy pani nazwisku mam dopisane „MR”?

- Nie wiem.

-Aaaa! Pamiętam! To znaczy „mało rozgarnięta”…

Zajęcia numer 3.

„Co was tutaj tak dużo? Pani XYZ miała zrobić z wami porządek w zeszłym semestrze. No nic… mój przedmiot jest po to, żeby jak najmniej z was zostało na kolejnym roku.”

Zajęcia numer 4.

„Studiujecie taki kierunek, który może wykonywać każdy głupi bez magistra. Po co wam to? Jeszcze macie czas. Ci, co czują, że te studia nie są dla nich, powinni zrezygnować i zacząć coś nowego…”

Na przerwach między zajęciami pod salą stoją Krystyny. Krystyny to dziewczyny, które doskonale ogarniają świat, biorąc na swoje oślizgłe jęzory każdego. Poza tym, zawsze, ZAWSZE muszą błyszczeć na zajęciach swoją książkową inteligencją. Krystyny chodzą na wszystkie wykłady i skrupulatnie notują każde słowo wykładowcy. Ale notatek innym nie pożyczają. A nóż ktoś nauczy się lepiej od nich.  

Nie mam na studiach żadnych koleżanek. Czasem rozmawiam z Maciejem. Właściwie, milczę z Maciejem. Zawsze gdy zaczynam rozmowę, on mówi tyle co nic.

-Cześć.

-Cześć.

-Co tam?

- W porządku.

Ot taka sobie rozmowa.

Podziel się Śledzik facebook Twitter blip.pl
Wyświetleń: 709  |  Dodano: 2010-03-06 13:09  |  Punkty od użytkowników: 4.00
Komentarze
Zobacz również
Demon: Śpiew Niebios
opowiadania 2018-05-26 00:33
WIELKI POWRÓT! Moje pierwsze opowiadanie po MATURZE! Mam nadzieję że wam się spodoba.  Powracamy...
Omnis moriar
poezja 2018-05-17 12:59
Prosty wiersz - tym razem Biały Wymyśliłem go tuż przed maturą I świadomość że to prada bardzo...
Kot Wania od Konwickiego
poezja 2018-05-16 15:39
wiersz, autor: Tomasz Kucina
„Idąc” Krzysztof Mich
Recenzja | 2018-01-17 17:15
Małgorzata Południak
Złoty wawrzyn pozostanie złoty
Czytelnia | 2017-02-26 02:25
Małgorzata Południak
Raport z nie-tożsamości, Ewa Sonnenberg "Obca"
Akademia pisania | 2016-09-05 21:29
Paweł Dąbrowski
O sztuce, życiu i przyjaźni (I)
Autor allarte | 2016-09-05 21:24
Małgorzata Południak
Liryczni mężczyźni, spokój oceanu i dzika okolica
Czytelnia | 2016-09-05 21:11
Małgorzata Południak
pokaż wszystkie »
SZAFa kwartalnik literacko artystyczny
Poezja. Proza. Krytyka literacka. Recenzje. Relacje z wieczorów poetyckich. Ekfraza. Wywiady. Teatr. Fotografia. Malarstwo.
szafa.kwartalnik.eu/
Art Pub Kultura
Poezja. Kultura. Wernisaże.
www.artpubkultura.blogspot.com