Indie, jakich nie poznasz z biurem podróży

Autor: Karolina Balcerzak

Różowy Śiwa na okładce, z wrogim spojrzeniem i z bindi na czole. Dla wszystkich, którzy choć trochę interesują się Indiami – znaczenia indyjskiego bóstwa nie trzeba tłumaczyć, ani też specjalnie zachęcać do kupienia książki.


Alfabet zakochanego w Indiach to obowiązkowa lektura nie tylko dla tych, którzy dopiero zaczynają swoją hinduską przygodę, ale także ciekawe uzupełnienie wiedzy dla tych, którzy choć w Indiach byli – to nigdy nie osiedli tam na dłuższy czas, ale być może mieli na to ochotę.


Ci z Was, którzy pamiętają Mahabharatę z pewnością uśmiechną się na myśl o scenarzyście tej indyjskiej epopei. Jean Claude Carrière to nie tylko autor scenariusza do serialu, ale autor tych zebranych w książce, niezwykle barwnych i wciągających mini-opowieści.


Dla mnie, Indie kojarzą się przede wszystkim ze świętem holi. Taka jest też ta książka. Autor nie tylko analizuje najciekawsze symbole i zjawiska, które są dla Indii charakterystyczne. Plastyczne opisy są niczym mentalna ulicami Bombaju, Delhi czy Kalkuty, wśród których roznosi się zapach świeżo mielonego kardamonu.


Autor nie ucieka od śmierci, czy bogini Kali, bo Indie nie są jednowymiarowe. To nie jest ukoloryzowana opowieść o kraju jaki być może znasz z hollywoodzkich filmów. Poza kolorowymi bransoletkami, mieniącymi się w słońcu sari, są także wyrzuceni na margines bezdomni, czy trędowaci. Tego nie zobaczysz w filmie.


Książka na pewno rozbudzi ochotę na poznawanie Indii. Kup ją jeśli jesteś gotowy na tę niezwykłą podróż po 7. na świecie pod względem powierzchni kraju.


Jean Claude Carrière

Alfabet zakochanego w Indiach
Podziel się Śledzik facebook Twitter blip.pl
Wyświetleń: 391
Komentarze

Jeszcze nikt nie skomentował tej publikacji.
Bądź pierwszy!

„Idąc” Krzysztof Mich
Recenzja | 2018-01-17 17:15
Małgorzata Południak
Złoty wawrzyn pozostanie złoty
Czytelnia | 2017-02-26 02:25
Małgorzata Południak
Raport z nie-tożsamości, Ewa Sonnenberg "Obca"
Akademia pisania | 2016-09-05 21:29
Paweł Dąbrowski
O sztuce, życiu i przyjaźni (I)
Autor allarte | 2016-09-05 21:24
Małgorzata Południak
Liryczni mężczyźni, spokój oceanu i dzika okolica
Czytelnia | 2016-09-05 21:11
Małgorzata Południak
pokaż wszystkie »
SZAFa kwartalnik literacko artystyczny
Poezja. Proza. Krytyka literacka. Recenzje. Relacje z wieczorów poetyckich. Ekfraza. Wywiady. Teatr. Fotografia. Malarstwo.
szafa.kwartalnik.eu/
Art Pub Kultura
Poezja. Kultura. Wernisaże.
www.artpubkultura.blogspot.com