Drugie piętro - Andrzej GumulakRzadko kiedy czytam książki, których głównymi bohaterkami są starsze kobiety, bo też i nie ma takich powieści jakoś specjalnie dużo. Tak jakby starość oznaczała, że to już koniec, że już nic interesującego takim osobom się nie przydarzy. A przecież to nieprawda, wystarczy wspomnieć chociażby opowieść rodzinną Ireny Matuszkiewicz "Szepty".

Starszymi paniami są dwie główne bohaterki Andrzeja Gumulaka. Ale nie takimi zwyczajnymi - to artystki! Jedna, Lidia, była primabaleriną, ulubienicą władz komunistycznych, która robiła karierę w krajach tzw. demoludów. Druga, Helena, to dawna diwa operowa, której nie dane było jednak odnieść sukcesu na miarę jej talentu na wielkich scenach operowych świata. Obie mieszkają w jednej kamienicy, jedna nad drugą, ale znają się już od bardzo dawna, od czasów, gdy były nastolatkami.

Łączy je kilka rzeczy - tajemnica z czasów wojny, o której nigdy nie rozmawiały; "wspólny" mąż - przez którego nie rozmawiają teraz, a wkrótce połączy je zależność. Co z tego wyniknie? Czy po tylu latach urazy wciąż mają rację bytu? Czy nie należy u schyłku życia wybaczać? Czy można odbudować przyjaźń? Tylko czy tak naprawdę to, co je łączyło, było rzeczywiście przyjaźnią?

Autor znakomicie portretuje swoje bohaterki. Wplątane w dziwny układ, rozpamiętujące przeszłość, przeżywające całą gamę uczuć. Ale tak naprawdę trudno je polubić lub chociażby jednoznacznie ocenić. Przyznaję, że mimo wszystko bardziej trafiła do mnie Lidia, może dlatego, że wciąż jeszcze jej się "chce". Chce rozmawiać z ludźmi (stąd wynajem pokoju dla młodych w potrzebie, jak redaktor Wojtek), chce codziennie ubierać i starać o ładny wygląd, chce żyć.

Bardzo ciekawie wypadł też przekrój przez dekady - od czasu II wojny światowej przez lata PRL-u po rozkwit kapitalizmu. Widać też, że autor bardzo interesuje się muzyką klasyczną i kocha operę - to się daje wyczuć!

Spodobała mi się historia dwóch niebanalnych kobiet, trochę mniej - współczesny wątek romansowy Wojtka i Miry - wiem, że miał znaczenie dla głównej osi fabuły, ale mnie nie do końca przekonał. Może dlatego, że pisany nieco mniej delikatnie? Choć w sumie, może to miało odzwierciedlać czasy, w jakich przyszło nam teraz żyć?

Na dodatkowy plus zasługują wszystkie sceny z czasów wojny - robią wrażenie, ściskają za gardło, wzbudzają emocje.

Polecam, tylko pamiętajcie, że jest to powieść niespieszna, niechronologiczna (przeplatają się sceny współczesne z tymi dawnymi), taka raczej do powolnego, spokojnego "smakowania"!


*przepiękna okładka! Dopiero po dłuższym czasie zauważyłam odbijającą się jakby w lustrze twarz starszej kobiety!Książka z wydawnictwa

Wyświetleń: 0  |  Dodano: 2012-08-07 21:30
Komentarze

Jeszcze nikt nie skomentował tej publikacji.
Bądź pierwszy!

„Idąc” Krzysztof Mich
Recenzja | 2018-01-17 17:15
Małgorzata Południak
Złoty wawrzyn pozostanie złoty
Czytelnia | 2017-02-26 02:25
Małgorzata Południak
Raport z nie-tożsamości, Ewa Sonnenberg "Obca"
Akademia pisania | 2016-09-05 21:29
Paweł Dąbrowski
O sztuce, życiu i przyjaźni (I)
Autor allarte | 2016-09-05 21:24
Małgorzata Południak
Liryczni mężczyźni, spokój oceanu i dzika okolica
Czytelnia | 2016-09-05 21:11
Małgorzata Południak
pokaż wszystkie »
SZAFa kwartalnik literacko artystyczny
Poezja. Proza. Krytyka literacka. Recenzje. Relacje z wieczorów poetyckich. Ekfraza. Wywiady. Teatr. Fotografia. Malarstwo.
szafa.kwartalnik.eu/
Art Pub Kultura
Poezja. Kultura. Wernisaże.
www.artpubkultura.blogspot.com