Scenariusz filmowy - to łatwe!

autor: Redaktor
liczba wyświetleń: 316 razy

Dobry scenariusz jest dziś towarem deficytowym. Jeśli masz pomysł, fantazję i lubisz wyzwania - nie czekaj! Pisz!

Małgorzata Kwaśniewska: Jak napisać scenariusz filmowy? Dobry scenariusz filmowy?


Juliusz Machulski: Rozróżnienie w pytaniu ma sens, bo oczywiście napisać scenariusz filmowy jest dużo łatwiej niż napisać dobry scenariusz filmowy. Po przeczytaniu, wydanej właśnie książki pt. "Jak napisać scenariusz filmowy" techniczna strona pisania scenariuszy powinna przestać być tajemnicą. Jak napisać dobry scenariusz filmowy tego naprawdę do końca nie wie nikt.
Żeby napisać dobrą sztukę teatralną, przede wszystkim trzeba mieć talent. Powiedział to bodajże Antoni Czechow i miał rację. To samo, albo jeszcze bardziej dotyczy scenariuszy kinowych.
W zasadzie wszystko już było i żeby skusić widza, żeby wyszedł z domu (czasami kosztem wynajęcia opieki do dziecka!), dotarł do najbliższego kina (czasem w niepogodę!) i zapłacił (czasami drogo!) za bilet, trzeba mieć bardzo ważny powód. Tym powodem jest historia, którą film ma opowiedzieć.
Najbardziej urzekające w biznesie filmowym jest to, że nikt nic nie wie na pewno. Choć czasem wydaje się, że niektórzy wiedzą więcej niż inni.
Jeśli historia, którą opowiadamy jest z jakiegoś powodu nam bliska- sami ją przeżyliśmy, zdarzyła się naszym znajomym lub chcielibyśmy ją przeżyć - to na pewno zrobimy to lepiej. Choć czasem sprawdzają się też sytuacje będące czystym wytworem wyobraźni piszącego. Efekt zweryfikuje widz, który jest jak dziecko i gdy już usiądzie w ciemnej sali niczego bardziej nie pragnie, jak być zaskakiwanym, albo rozbawionym, albo przestraszonym, albo wzruszonym, albo zachwyconym albo zmuszonym do refleksji. Jednego widz kinowy nie cierpi. Bycia obojętnym.
Dobry scenarzysta wie o tym, że musi z jednej strony być świetnym "opowiadaczem" a z drugiej wymagającym widzem. To dość trudne ale czasem się udaje.
Nie wierzę w tzw. receptę na sukces. To znaczy można czasem wykreować medialne wydarzenie wokół filmu opartego na bestsellerowej książce, znaczącym wydarzeniu, czy znanych wykonawcach i nawet nieźle na tym zarobić. W tych efemerycznych sytuacjach nie potrzebny jest dobry scenariusz tylko np. bogata stacja telewizyjna, albo odpowiedni PR. Jedno jest pewne: nikt nic nie wie na pewno i dlatego nawet początkujący scenarzysta teoretycznie ma te same szanse co "profesjonalny wyjadacz". I to powinno być zachętą dla nas wszystkich.

 

Małgorzata Kwaśniewska: Załóżmy, ze napisałam scenariusz filmowy. I co dalej?


Juliusz Machulski: Jeśli jest się pewnym, że scenariusz jest coś wart, dobrze go dać do przeczytania znajomym, co do których gustu ma się zaufanie. Jeśli wszyscy, jak jeden mąż, będą zachwyceni, trzeba stanąć na głowie i znaleźć dojście do filmowego producenta. To wbrew pozorom nie jest takie trudne. Każdy z nas kogoś zna, a ten zna jeszcze kogo innego. Można oczywiście wysłać scenariusz na adres jakiegoś studia produkcyjnego, ale sam ze swojego producenckiego doświadczenia wiem, że taki scenariusz bez "wprowadzającego" ma mniejsze szanse by zostać przeczytany. Trzeba również mieć oczy i uszy szeroko otwarte, żeby nie przegapić ogłaszanych w prasie branżowej konkursów na scenariusz, które nawet w Polsce, rzadko, bo rzadko ale się zdarzają. Jeśli scenariusz jest naprawdę dobry, to nie ma takiej siły, żeby nie trafił na ekran.

 

Małgorzata Kwaśniewska: Czy jest duże zapotrzebowanie na nowe scenariusze?


Juliusz Machulski: Jest ogromne zapotrzebowanie na nowe scenariusze, a jeszcze większe zapotrzebowanie na nowe dobre scenariusze. I nie tylko w Polsce, ale wszędzie - także w Hollywood. Na dobry, oryginalny scenariusz jest stały popyt i nie ma obawy, żeby tu coś się zmieniło.

 

Małgorzata Kwaśniewska: Jakiej rady udzieliłby Pan początkującym scenarzystom?


Juliusz Machulski: Oglądać jak najwięcej filmów, czytać jak najwięcej książek i jak się da także scenariuszy filmowych. (Nawet u nas co jakiś czas są wydawane). Przeczytać książkę Robina Russina i Williama Downsa pt. "Jak napisać scenariusz filmowy". Zastanowić się jaki film sami jako widzowie chcielibyście zobaczyć. W zależności od gatunku bardzo dobrze poznać temat i zabrać się do pracy. Potem nie bać się poprawiać i przepisywać kolejnych wersji. Pamiętajmy: pisanie scenariusza filmowego to przede wszystkim poprawianie i przepisywanie. Scenarzysta musi mieć anielską cierpliwość i skórę nosorożca, by znosić uwagi reżyserów i producentów - od nich zależymy. Takie są reguły gry. Ale nie bójcie się! Nie spotkałem reżysera czy producenta, który za każdym razem kiedy siada do czytania nowego scenariusza, nie chciałby żeby to był najlepszy scenariusz, jaki dotąd udało mu się przeczytać. Wykorzystajmy tę tęsknotę i dajmy im taki scenariusz!


Wywiad z Juliuszem Machulskim ukazał się na stronie stopklatka.pl

Akcje
Komentarze

Jeszcze nikt nie skomentował tej publikacji.
Bądź pierwszy!

Zobacz również
Raport z nie-tożsamości, Ewa Sonnenberg "Obca"
Analizy 2016-09-05 21:29
Raport z nie-tożsamości, Ewa Sonnenberg PAWEŁ DĄBROWSKI – ur. w 1966 roku we Wrocławiu. Uciekł ze studiów politechnicznych,...
Blizny wojenne w świadomości wnuków
Analizy 2015-09-30 18:15
Blizny wojenne w świadomości wnukówPAWEŁ DĄBROWSKI – ur. w 1966 roku we Wrocławiu. Uciekł ze studiów politechnicznych,...
Dobro pachnie – impresja po lekturze "Pełnej krwi" Łukasza Jarosza
Analizy 2015-06-04 12:43
Dobro pachnie – impresja po lekturze
„Idąc” Krzysztof Mich
Recenzja | 2018-01-17 17:15
Małgorzata Południak
Złoty wawrzyn pozostanie złoty
Czytelnia | 2017-02-26 02:25
Małgorzata Południak
Raport z nie-tożsamości, Ewa Sonnenberg "Obca"
Akademia pisania | 2016-09-05 21:29
Paweł Dąbrowski
O sztuce, życiu i przyjaźni (I)
Autor allarte | 2016-09-05 21:24
Małgorzata Południak
Liryczni mężczyźni, spokój oceanu i dzika okolica
Czytelnia | 2016-09-05 21:11
Małgorzata Południak
pokaż wszystkie »
SZAFa kwartalnik literacko artystyczny
Poezja. Proza. Krytyka literacka. Recenzje. Relacje z wieczorów poetyckich. Ekfraza. Wywiady. Teatr. Fotografia. Malarstwo.
szafa.kwartalnik.eu/
Art Pub Kultura
Poezja. Kultura. Wernisaże.
www.artpubkultura.blogspot.com