ifrost
liczba publikacji: 1
liczba punktów: 97

Interaktywna bajka Rybaku i Rybce

 

Instrukcja obsługi

Bajka podzielona jest na ponumerowane części (od 1 do 15). Zacznij od części numer 1. Na końcu każdej części znajdziesz decyzje, które pokierują historię na inne tory. W zależności od Twojego wyboru - przejdź do właściwej części (numer podany jest przy danej decyzji).

 

Bajka

1. Nad jeziorem stała chatka. W chatce mieszkał Rybak z babą. Baba chatę miała w pieczy. Rybak ryby co dzień łowił. A co złowił to zjedli. Pewnego dnia zdarzyło się jednak coś dziwnego. Rybak złowił... złotą rybkę!
- Puść mnie to spełnię każde twe życzenie - rzekła rybka.
Nie wiedział rybak o co prosić. Nie czuł żeby było mu coś potrzebne. Zabrał rybkę ze sobą. Powiedział o wszystkim babie.
- Ach ty! - krzyknęła. - Jak mogłeś o nic nie prosić?
- Wszystko mamy. Nic nam nie potrzeba - odparł Rybak.
- Jak to nie? Dość mam życia w małej chatce. Chcę mieć piękny, wielki dom. Poproś w mig rybkę o nowy dom dla nas!
A że się Rybak baby bał - zrobił tak jak mu kazała. Rybka życzenie spełniła i Rybak z babą zamieszkał w pięknym domu. Szczęście ich nie trwało jednak długo.
- Mamy taki piękny dom ale cóż z tego? - spytała pewnego dnia baba. - Pieniędzy dalej nie mamy. Same ryby jemy. Coś więcej mi się od życia należy!

Co chce mieć baba?
Baba chce mieć mnóstwo pieniędzy -> idź do części oznaczonej numerem 2
Baba chce mieć mnóstwo pysznego jedzenia -> idź do części oznaczonej numerem 3

2. Babie zachciało się być bogatą. A że się Rybak baby bał - poprosił rybkę o pieniądze. Rybka życzenie spełniła. I tak Rybak z babą dostali całą górę pieniędzy. Baba bała się, że ktoś ich okradnie. Kazała Rybakowi prosić rybkę o wielki zamek. Miał być tak wielki, żeby mogła w nim schować wszystkie pieniądze. Nie mogło w nim braknąć pięknych komnat i długich korytarzy. A że się Rybak baby bał - zrobił tak jak mu kazała. Rybka spełniła jego życzenie i odtąd osiedli w przepięknym zamku.
Pewnego dnia przyszedł do nich pan Maciej. Maciej hodował gołębie. Był bardzo biedny i nie miał czym nakarmić swoich ptaków. Poprosił więc babę by mu dała parę groszy.
- Sam na siebie zarób! - krzyknęła i wygnała Macieja z zamku.
- Możemy poprosić rybkę o pomoc dla Macieja - pomyślał głośno Rybak.
- Kto jest dla ciebie ważniejszy? On czy ja? Mam pomysł! Poproś rybkę żebym została panią świata! Już ja zadbam o to żeby nikt nie biedował!
- Ale teraz już mogłaś pomóc i nie pomogłaś...
- Bo nie jestem panią świata! - odparła baba.

Rybak prosi rybkę by baba zastała panią świata -> 4
Rybak prosi rybkę o pomoc dla pana Macieja -> 5

3. Baba zachciała mnóstwo pyszności. A że się Rybak baby bał - poprosił o to rybkę. Rybka życzenie spełniła. Odtąd Rybak z babą mieli całą górę pysznego jedzenia. Nie mieli jednak gdzie go trzymać. Wszystko stało więc przed domem. Zobaczył to pan Maciej - hodowca gołębi. Był bardzo biedny. Nie miał czym nakarmić swoich ptaków. Baba zobaczyła go jak podkradał trochę chleba. Maciej przepraszał. Tłumaczył, że chce tylko parę okruchów dla swoich ptaków. Baba nie chciała tego słuchać. Przegnała Macieja gdzie pieprz rośnie. Kazała Rybakowi prosić rybkę o zamek. Chciała w nim ukryć całe jedzenie, tak żeby nikt go nie ukradł. A że się Rybak baby bał - zrobił jak kazała. I tak Rybak z babą osiedli w wielkim zamku. Znów jednak przyszedł do nich pan Maciej. Poprosił o trochę jedzenia dla swoich głodnych ptaków.
- Złodziejom nie daję! Wynoś się daleko stąd! - krzyknęła baba.
Maciej ze strachu przed babą uciekł z zamku.
- To prawda, że Maciej źle zrobił. Chłop jednak jest bardzo biedny. Powinniśmy prosić rybkę o pomoc dla Macieja - rzekł rybak.
- To złodziej! Chcesz mu pomagać? Jak bym była panią świata to bym wszystkich złodziei wsadziła do więzień.
- Ale nie jesteś panią świata...
- No właśnie! A powinnam! Należy mi się coś od życia! Natychmiast proś rybkę bym została panią świata! Zrobię porządek na świecie - nikt nie będzie musiał kraść bo każdy będzie szczęśliwy!
- Ale już teraz już mogłaś pomóc i nie pomogłaś...
- Złodziejom nie będę pomagać! Ale innym chętnie pomogę! - odparła baba.

Rybak prosi rybkę by baba zastała panią świata -> 4
Rybak prosi rybkę o pomoc dla pana Macieja -> 5

4. Rybak znów spotkał się z rybką.
- Rybko, rybko! Baba chce być panią świata! Mówi, że będzie pomagać ludziom.
- Dostanie baba to na co zasługuje! Jest zachłanna i nie kieruje się dobrem innych. A ty za to, że tak jej ślepo słuchasz będziesz się z nią użerać!
I tak zniknął zamek i wszelkie cuda o jakie Rybak prosił wcześniej rybkę. Znów siedział z babą w małej chatce. Baba od razu rzuciła się na Rybaka.
- Coś ty zrobił! Gdzie jest zamek?! Przez ciebie wszystko stracone!

Rybak ucieka -> 6
Rybak chce porozmawiać z babą i ją uspokoić -> 7

5. Rybak sprzeciwił się babie.
- Nie! Tak nie można! Poproszę rybkę o pomoc dla pana Macieja!
- Ani mi się waż! - krzyknęła.
Rybak poprosił jednak rybkę by pomogła Maciejowi. Odtąd jego ptaki nie były głodne. A i sam Maciej przestał być biedny. Nie spodobało się to jednak babie. Sama poszła do rybki.
- Masz mnie uczynić panią świata!
- Spełniam tylko życzenia Rybaka - odparła pewna siebie rybka.
- Każ jej zrobić ze mnie panią świata! - krzyczała baba do Rybaka.
Rybak się nie zgodził. Wrzucił rybkę do rzeki. Pomachał jej na pożegnanie. Teraz zachłanna baba nie miała już powodów żeby o coś prosić.

Baba obraża się na Rybaka -> 8
Rybak obraża się na babę -> 9

6. Rybak uciekł przed babą. Ta pobiegła jednak za nim. Gonili się bardzo długo. Cała wieś się z nich śmiała. Zabiegli aż pod las. Nagle baba potknęła się o gałąź i upadła.
- Pomóż, pomóż mój mężu! Nie zostawiaj mnie! Przepraszam cię za wszystko! - wołała.
Rybak zatrzymał się. Spojrzał na babę.

Rybak korzysta z okazji i ucieka w las -> 10
Rybak pomaga babie -> 11

7. Rybak chciał pomówić z babą. Chciał wyjaśnić, że to przez jej zachłanność stracili zamek. Baba jednak strasznie krzyczała na Rybaka. Nie chciała go słuchać. Jej krzyk był głośny na całą wieś. Usłyszały ją gołębie pana Macieja i przyleciały. Zaczęły dziobać babę co strasznie ją łaskotało. Zaczęła się śmiać tak, że aż rozbolał ją brzuch.
- Oj, mężu pomóż mi! Odgoń ptaki bo pęknę ze śmiechu!

Rybak korzysta z okazji i ucieka do lasu -> 10
Rybak przegania ptaki -> 11

8. Baba przestała się odzywać do Rybaka. Rybak szlochał i płakał - jak tutaj przemówić do rozumu tej baby? Ptaki pana Macieja usłyszały jego płacz. Przybyły mu na pomoc. Rybak poprosił by znalazły złotą rybkę. Ptaki poleciały nad rwącą rzekę. Długo szukały ale w końcu znalazły złotą rybkę. Przyniosły ją do Rybaka.
- Rybaku, w czym tym razem mogę ci pomóc? - spytała rybka.

Rybak prosi o pomoc i rozum dla baby -> 12
Rybak prosi o ukaranie baby -> 13

9. Rybak obraził się na babę i uciekł z zamku. Smutno mu się jednak zrobiło samemu. Nie widział co począć, jak pogodzić się z babą. Poszedł nad rzekę podumać o tym wszystkim. W rzece kąpał się pan Maciej. Wyszedł z wody żeby przywitać się z Rybakiem. Obaj bardzo się zdziwili. W bujną czuprynę Macieja zaplątała się... złota rybka! Maciej aby odwdzięczyć się Rybakowi za wcześniejszą pomoc dał mu w prezencie rybkę.
- Rybaku, w czym tym razem mogę ci pomóc? - spytała rybka.

Rybak prosi o pomoc i rozum dla baby -> 12
Rybak prosi o ukaranie baby -> 13

10. Rybak skorzystał z okazji i uciekł do lasu. Spotkał tam jednak... pana Macieja. Maciej złapał Rybaka w pół. Rybak próbował uciec ale pan Maciej był silniejszy. Zaniósł go z powrotem do baby.
- Macie się natychmiast pogodzić! - rzekł pan Maciej.

Zakończenie -> przeskocz do części oznaczonej numerem 15

11. Rybak zlitował się. Pomógł swojej babie i uratował ją. Baba bardzo dziękowała mu za pomoc. Przeprosiła, że była niedobra dla niego. Dobry gest Rybaka zupełnie odmienił babę. Stała się dobra. Zrozumiała wszystkie swoje błędy. Wstyd jej było, że była taka zachłanna. Razem z Rybakiem wzięli pod opiekę ptaki pana Macieja.

Zakończenie -> przeskocz do części oznaczonej numerem 14

12. Rybak poprosił rybkę o rozum dla baby.
- To piękne Rybaku! Umiesz prosić o dobro dla innych. W nagrodę będziesz szczęśliwy.
Rybka odmieniła babę, która stała się dobra. Nie chciała już zamku i kosztowności. Baba razem z Rybakiem postanowili znów zamieszkać w małej chatce.

Zakończenie -> przeskocz do części oznaczonej numerem 14

13. Rybak poprosił o karę dla baby. Nie spodobało się to jednak rybce.
- Nieładnie Rybaku źle życzyć drugiemu! Za karę zabiorę wam wszystko! Będziecie znów żyli w małej chatce tak długo aż się pogodzicie!

Zakończenie -> przeskocz do części oznaczonej numerem 15

14. Rybak i baba znów byli szczęśliwi. Dobroć wobec siebie dała im szczęście. Rybak dalej łowił ryby. Baba chatą się zajmowała. Rybak nigdy więcej nie złowił złotej rybki. Ale nie przeszkadzało mu to. Miał wszystko co było mu potrzebne. Babie też już nigdy niczego nie potrzebowała. Razem żyli długo i szczęśliwie.

15. Rybak i baba znów żyli razem w małej chatce. Pojęli, że oboje źle postępowali. Baba przeprosiła za swoją zachłanność. Rybak przeprosił, że nie pomógł jej gdy była w potrzebie. Wybaczyli sobie i już zawsze się wspierali. Ich miłość zwyciężyła i sprawiła, że żyli długo i szczęśliwie.

Podziel się Śledzik facebook Twitter blip.pl
Wyświetleń: 640  |  Dodano: 2009-12-23 20:16  |  Punkty od użytkowników: 3.67
Komentarze
Zobacz również
Omnis moriar
poezja 2018-05-17 12:59
Prosty wiersz - tym razem Biały Wymyśliłem go tuż przed maturą I świadomość że to prada bardzo...
Kot Wania od Konwickiego
poezja 2018-05-16 15:39
wiersz, autor: Tomasz Kucina
książkowe uniwersum
poezja 2018-05-14 17:46
„Idąc” Krzysztof Mich
Recenzja | 2018-01-17 17:15
Małgorzata Południak
Złoty wawrzyn pozostanie złoty
Czytelnia | 2017-02-26 02:25
Małgorzata Południak
Raport z nie-tożsamości, Ewa Sonnenberg "Obca"
Akademia pisania | 2016-09-05 21:29
Paweł Dąbrowski
O sztuce, życiu i przyjaźni (I)
Autor allarte | 2016-09-05 21:24
Małgorzata Południak
Liryczni mężczyźni, spokój oceanu i dzika okolica
Czytelnia | 2016-09-05 21:11
Małgorzata Południak
pokaż wszystkie »
SZAFa kwartalnik literacko artystyczny
Poezja. Proza. Krytyka literacka. Recenzje. Relacje z wieczorów poetyckich. Ekfraza. Wywiady. Teatr. Fotografia. Malarstwo.
szafa.kwartalnik.eu/
Art Pub Kultura
Poezja. Kultura. Wernisaże.
www.artpubkultura.blogspot.com