Narysowani

autor: Karolina Balcerzak
liczba wyświetleń: 6051 razy
Narysowani

Dennis Wojda -  autor scenariuszy do m. in. Mikropolis. Przewodnik turystyczny (rysunki K. Gawronkiewicz), Mikropolis. Moherowe sny (rysunki K. Gawronkiewicz) i Nadzwyczajni. Pantofel panny Hofmokl (rysunki K. Ostrowski); wielokrotnie nagradzany w Polsce i za granicą. Autor eksperymentalnego komiksu „366 kadrów”.

 

 

 

Co, Pana zdaniem, najtrudniej jest narysować?


Dłonie są chyba najtrudniejsze do narysowania. Nie jest też łatwo oddać emocje i nastrój postaci.Gdzie szuka Pan inspiracji do tworzenia komiksów?


Tak jak w każdej dziedzinie sztuki - liczy się własne przeżycie. Duży bagaż doświadczeń to podstawa, by stworzyć dobrą historię. Trzeba obserwować życie, rozmawiać z ludźmi, czytać dobre książki, oglądać ciekawe filmy. Ostatnio szukam inspiracji w anegdotach o mojej rodzinie, które usłyszałem jako dziecko. Odbyłem podróż w głąb siebie i znalazłem sporo ciekawych historyjek. To mi pomaga przy pracy nad komiksem „366 kadrów”.

 

„366 kadrów” to możliwość przeżycia roku (+ jednego dnia) razem z Panem. Jak bardzo daje się Pan poznać w tym (autobiograficznym?) komiksie?

To jest dzieło bardzo osobiste, oparte na wspomnieniach i fantazjach na temat mojej rodziny. Sam pojawiam się w tym komiksie, jako płód w brzuchu mojej mamy, a cała historia rozgrywa się w czasie zanim się urodziłem. Gdy wpadłem na pomysł zrobienia tego komiksu chciałem go tworzyć przez rok i jeden dzień, ale już teraz widzę, że to za mało czasu bym zdążył opowiedzieć całą historię. Czuję, że ta historia nie zamknie się w trzysta sześćdziesiątym szóstym kadrze.Czy komiks to rozrywka dla każdego?


Jest tyle gatunków, podgatunków, że każdy coś dla siebie może znaleźć.Czy komiks = sztuka?


Oczywiście! Ale jest to sztuka różnorodnej jakości: od tandetnych szmir po wysublimowanych arcydzieł. Jest zarówno mainstream, jak i komiks niszowy z górnej półki.Skąd bierze się zła sława komiksów?


Szczerze mówiąc nie wiem, ale na szczęście to się zmieniło. Ta opinia odeszła już, moim zdaniem, do lamusa. Świadczy o tym rosnąca ilość festiwali, wystaw, wydawców, czytelników, pozytywnych opinii w mediach. Sytuacja, którą teraz mamy nie istniała kilka lat temu. Trzeba się cieszyć, póki trwa!

denis_wojdaJak ocenia Pan popularność/rolę komiksów w Polsce? Czy współcześnie można mówić o jakimś szczególnym zainteresowaniu nimi?


Podobno rynek się ustabilizował. Jest stała grupa czytelników. Można tylko mieć nadzieję, że ta grupa będzie rosła.Jaki jest komiksowy TOP ostatnich lat, wg Pana?


Poniższe, to komiksy wydane w ostatnich latach, które na mnie zrobiły wrażenie:

„Życie codzienne w Polsce”, Wilhelm Sasnal
„Fun home”, Alison Bechdel
seria „Bosonogi Gen”, Nakazawa Keiji
„Wrzątkun”, Maciej Sieńczyk
„Glinno” i „Stan”, Jacek FrąśGuru komiksu (polski/światowy) to dla Pana...


Hm... Nie mam żadnego guru.Skąd wziął się pomysł na „Nadzwyczajnych....”? Czy restauracja Lotos, miejscówka-bohaterka, była wybrana ze względu na historię tego miejsca, czy może był to przypadek? ;)


Poznałem Krzysztofa Ostrowskiego przez znajomego na piwie w... Lotosie! Postanowiliśmy zrobić komiks. Zawsze lubiłem umieszczać prawdziwe miejsca w moich komiksach, a restaurację Lotos znałem już wcześniej, bo przez wiele lat mieszkałem na ul. Nabielaka, tuż za rogiem. Jest to lokal kultowy, o którym krąży mnóstwo anegdot.

 

Każdy, kto interesuje się komiksem, z pewnością czytał Mikropolis. Skąd wziął się pomysł na „wybudowanie” takiego miasteczka?

Pomysł wziął się z zamówienia, które otrzymałem razem z Krzysztofem Gawronkiewiczem od wydawcy pisma Kelvin & Celsjusz. Zostaliśmy poproszeni o wymyślenie nowej serii komiksowej. Mieliśmy na to kilka dni. Wpadliśmy na pomysł stworzenia ciekawej galerii postaci. Na bazie tej galerii mogliśmy potem wymyślać odcinki. Byliśmy wtedy pod silnym wpływem takich seriali telewizyjnych jak „Miasteczko Twin Peaks” i „Przystanek Alaska”. To z pewnością miało wpływ na klimat naszego miasteczka.Fan komiksów na pewno nie może NIE MIEĆ w swoich zbiorach...


Ostatnio kupuję mało komiksów z powodu braku czasu na czytanie. Poniższy zestaw ma miejsce honorowe na mojej półce i nie wyobrażam sobie, by ktoś mógł tych komiksów nie mieć:

„Maus. Opowieść ocalałego”, Art Spiegelman
„Jimmy Corrigan, the Smartest Kid on Earth”, Chris Ware
„El Borbah”, Charles Burns
„Pixy”, Max Andersson
„V jak vendetta”, Alan Moore i David Lloyd
„The Books of Magic”, Neil Gaiman i inni
„Niebieskie pigułki” i seria „Lupus”, Frederik Peeters
trylogia Nikopola, Enki Bilal
wszystkie książki Marjane Satrapi

i klasyczne serie o przygodach Tintina i Asteriksa.


Co Pan myśli o apelu T. Kołodziejczaka z Egmontu przeciw czytaniu komiksów np. w Empiku? (choć generalnie chodzi przecież o wszystkie rodzaje książek)


Jako autor komiksów powinienem się z Tomkiem zgadzać w tej kwestii, ale... Nie widzę tutaj winy po stronie darmowych czytelników. Może to Empik powinien ograniczyć możliwości czytania? Wątpię też w to, czy takie „piractwo” zmniejsza zainteresowanie komiksem. W Sztokholmie (i w innych miastach za granicą być może też) jest komiksoteka, czyli biblioteka z komiksami, gdzie każdy może przyjść by poczytać najnowsze komiksy za darmo. Trzeba stworzyć takie miejsce w Warszawie, by odciągnąć darmozjadów.Aby stworzyć ciekawy komiks potrzebne są...

Potrzebny jest dobry scenariusz. Zbyt często widać efektowne rysunki pozbawione ciekawej treści. Rysownicy powinni, tak jak filmowcy, szukać scenarzystów wśród literatów.

 

Czego należałoby życzyć polskiemu komiksowi?

W Polsce jest ostatnio tendencja do robienia komiksów historycznych, bardzo patetycznych i zupełnie pozbawionych osobistego podejścia. Brakuje mi komiksów autobiograficznych o życiu codziennym.

 

Jako intuicyjna fanka komiksów życzę tego również sobie... Dziękuję i z niecierpliwością czekam na 366 kadr!

 

 

Akcje
Komentarze
„Idąc” Krzysztof Mich
Recenzja | 2018-01-17 17:15
Małgorzata Południak
Złoty wawrzyn pozostanie złoty
Czytelnia | 2017-02-26 02:25
Małgorzata Południak
Raport z nie-tożsamości, Ewa Sonnenberg "Obca"
Akademia pisania | 2016-09-05 21:29
Paweł Dąbrowski
O sztuce, życiu i przyjaźni (I)
Autor allarte | 2016-09-05 21:24
Małgorzata Południak
Liryczni mężczyźni, spokój oceanu i dzika okolica
Czytelnia | 2016-09-05 21:11
Małgorzata Południak
pokaż wszystkie »
SZAFa kwartalnik literacko artystyczny
Poezja. Proza. Krytyka literacka. Recenzje. Relacje z wieczorów poetyckich. Ekfraza. Wywiady. Teatr. Fotografia. Malarstwo.
szafa.kwartalnik.eu/
Art Pub Kultura
Poezja. Kultura. Wernisaże.
www.artpubkultura.blogspot.com