Jak napisać książkę?

autor: Redaktor
liczba wyświetleń: 491 razy

Jednak, nim ten upragniony sukces nastąpi, a książka znajdzie się na pierwszych miejscach bestsellerów – czeka Cię, z pewnością niełatwa, droga. Pisanie jest procesem skomplikowanym. Można nawet napisać, że jest procesem nie do przejścia dla tych, którzy pisania książek nigdy nie powinni byli próbować. Chęć pisania może być odpowiedzią na Twoją chęć zaistnienia, udowodnienia czegoś sobie i innym, albo po prostu – chęcią przelania sowich wyobrażeń, fantazji i skojarzeń na papier. Zdecydowanie bezpieczniejsze jest to ostatnie stanowisko – pisarz powinien przede wszystkim myśleć o satysfakcji twórczej, a nie próbować swoją twórczością cokolwiek udowadniać.

 

Podjąłeś decyzję o pisaniu i masz już konkretny pomysł? Połowa drogi za Tobą! Jeżeli natomiast podjąłeś decyzję o pisaniu, ale nie masz jeszcze gotowych założeń – musisz się do tego solidnie przygotować. Ważnym punktem jest dokumentacja – nie możesz zrezygnować z tego elementu pracy nad książką. Istotne jest, abyś dokładnie wiedział jacy będą Twoi bohaterowie, w jakich realiach ich umieścisz, ile tak naprawdę będziesz chciał powiedzieć o nich Czytelnikowi. Jeśli miejsce akcji jest rzeczywiste i np. znane Tobie – masz ułatwione zadanie. Jeżeli zaś akcja książki będzie toczyć się w miejscu, którego nie znasz – musisz poznać je jak najlepiej, aby Czytelnik nie poczuł się przez Ciebie oszukany. Oczywiście, nie musisz opisywać wszystkich szczegółów, i tyczy się to zarówno opisu miejsc jak i Twoich postaci, czy ich reakcji, zachowań – musisz wierzyć w inteligencję swojego Czytelnika. Czasem warto zostawić pole niedopowiedzenia, aby ten, kto czyta – miał przyjemność wyobrażenia sobie tego, co niedopowiedziane.

 

Być może nie zastanawiasz się nad tym na początku, ale z pewnością nadejdzie moment, w którym Twój proces twórczy zostanie, delikatnie pisząc, zachwiany. Wena, a raczej jej brak, to typowy, dla niektórych nie do przeskoczenia, problem, który pojawić się może w każdym momencie pisania książki.

 

Gdzie więc szukać inspiracji? Odpowiedź może wydawać się banalna, ale w istocie jest tak, że natchnienia możesz szukać WSZĘDZIE. Jeżeli zabrałeś się za pisanie, a czujesz blokadę – odłóż pisanie na dzień, dwa; idź do kina, na koncert, albo po prostu na spacer. Nie pisz na siłę. Pamiętaj, że pomysł może pojawić się niespodziewanie, nie ma co tego procesu przyspieszać, a tym bardziej, np. załamywać się z tego powodu. Niemoc twórcza jest nieodłącznym elementem pracy nie tylko pisarza, ale każdego, kto pracuje słowem (dziennikarza, aktora, …). Ważne jest, żeby się nie poddawać i nie rezygnować. Nawet jeśli przerwa w pisaniu miałaby trwać tygodnie. Być może w międzyczasie wpadniesz na zupełnie inny pomysł? To normalne i nie powinieneś się tym martwić. Nadmiar pomysłów jest zdecydowanie lepszy niż ich brak.

 

Książka, aby była ciekawa i przyciągała Czytelnika – musi składać się z określonych elementów. Przede wszystkim – musi mieć punkt kulminacyjny, do poznania którego Czytelnik będzie dążył. Dobra powieść powinna mieć drugie dno, a więc poprzez przedstawione w niej wydarzenia odwoływać się do rzeczy uniwersalnych. Podróż postaci możemy przedstawić nie tylko jako pełną przygód, ale także doświadczeń mentalnych – zamieni się wtedy w wędrówkę, jaką przecież jest życie. Prawdziwe arcydzieła to takie utwory, które wnoszą w nasze życie nie tylko przyjemność, ale także mądrość – dzięki nim lepiej rozumiemy świat i prawa rządzące nim od wieków.

 

Opowieść, którą snujemy, musi być ciekawa. Połowę sukcesu masz za sobą, jeśli wymyślisz fascynujący temat na powieść. Jednak co zrobić, by Czytający nie zasnął nad książką, nie ziewał z nudów i nie mógł się oderwać zanim nie dobrnie do końca? Konsekwentnie stawiaj intrygujące pytania! Autorzy długich powieści to mistrzowie w zadawaniu zagadek – wystarczy, że zadadzą jedno pytanie na początku, a Czytelnicy w poszukiwaniu odpowiedzi będą gryźć paznokcie i czekać z niecierpliwością aż ujrzą magiczne słowo „koniec”. Pamiętaj jednak o tym, że tylko to pytanie będzie naprawdę skuteczne, na które odbiorcy nie dostaną od razu odpowiedzi. Cała przyjemność lektury bierze się bowiem z oczekiwania na rozwiązanie zagadki.

 

Postaw pojedyncze, ważne pytanie na początku opowiadanej historii. Pamiętaj jednak o tym, abyś nie pogubił się w gąszczu wątków i nie zszedł z obranej drogi. Dlatego co jakiś czas przypominaj o tym pierwszym, podstawowym pytaniu i utrzymuj napięcie poprzez istotne znaki zapytania pojawiające się w każdym rozdziale. Postaraj się, aby nie torturować Czytelnika zbyt licznymi wydarzeniami następującymi po sobie kolejno. Wtedy otrzyma on płytkę rozrywkę, którą po jakimś czasie się zanudzi. Nagromadzenie dramatycznych zdarzeń spowoduje, że Twoja powieść stanie się groteskowa.

 

Podsumujmy więc – dobrą fabułę czyta się z przyjemnością, ponieważ jest ona dla odpoczynkiem od niepokojów życia i ucieczką od szarej, niekiedy okropnej rzeczywistości. Pozwala ona odnaleźć sens egzystencji i zrozumieć zasady rządzące uniwersum. Te trzy funkcje fabuły tylko wtedy zadziałają prawidłowo, jeśli... będzie kto miał je czytać. Książka nie zaistnieje bez odbiorcy – dopiero w jego rękach zaczyna żyć. Dlatego możesz mieć świetny pomysł na fabułę, celne uwagi i genialne zwroty akcji, ale tylko wtedy, gdy zainteresujesz nimi Czytelnika.

 

I na koniec – nie ważne ile stron będzie miała Twoja książka – warto jednak abyś podszedł do tekstu, który napiszesz z choć odrobiną samokrytycyzmu i zdrowym rozsądkiem. Kiedy skończysz pisać (a może to nastąpić w dowolnym momencie Twojej powieści, to Ty decydujesz, kiedy to nastąpi, nie ma żadnego ustalonego momentu), warto, aby przeczytał tekst ktoś, kto mógłby wypowiedzieć się o nim bezstronnie i rzetelnie.

 

Istnieją dwa rodzaje Autorów – Ci, którym się wydaje, że mają talent i piszą teksty, których nie da się czytać i Ci, którzy naprawdę mają talent i dar opowiadania, tworzenia barwnych, nietuzinkowych i zapierających dech w piersiach powieści. Na szczęście Czytelnik jest odbiorcą, którego nie da się oszukać.Akcje
Komentarze

Jeszcze nikt nie skomentował tej publikacji.
Bądź pierwszy!

Zobacz również
Raport z nie-tożsamości, Ewa Sonnenberg "Obca"
Analizy 2016-09-05 21:29
Raport z nie-tożsamości, Ewa Sonnenberg PAWEŁ DĄBROWSKI – ur. w 1966 roku we Wrocławiu. Uciekł ze studiów politechnicznych,...
Blizny wojenne w świadomości wnuków
Analizy 2015-09-30 18:15
Blizny wojenne w świadomości wnukówPAWEŁ DĄBROWSKI – ur. w 1966 roku we Wrocławiu. Uciekł ze studiów politechnicznych,...
Dobro pachnie – impresja po lekturze "Pełnej krwi" Łukasza Jarosza
Analizy 2015-06-04 12:43
Dobro pachnie – impresja po lekturze
„Idąc” Krzysztof Mich
Recenzja | 2018-01-17 17:15
Małgorzata Południak
Złoty wawrzyn pozostanie złoty
Czytelnia | 2017-02-26 02:25
Małgorzata Południak
Raport z nie-tożsamości, Ewa Sonnenberg "Obca"
Akademia pisania | 2016-09-05 21:29
Paweł Dąbrowski
O sztuce, życiu i przyjaźni (I)
Autor allarte | 2016-09-05 21:24
Małgorzata Południak
Liryczni mężczyźni, spokój oceanu i dzika okolica
Czytelnia | 2016-09-05 21:11
Małgorzata Południak
pokaż wszystkie »
SZAFa kwartalnik literacko artystyczny
Poezja. Proza. Krytyka literacka. Recenzje. Relacje z wieczorów poetyckich. Ekfraza. Wywiady. Teatr. Fotografia. Malarstwo.
szafa.kwartalnik.eu/
Art Pub Kultura
Poezja. Kultura. Wernisaże.
www.artpubkultura.blogspot.com