Jak zacząć czyli dylematy nowicjusza...

O inspiracji, wenie i bestsellerach

autor: Redaktor
liczba wyświetleń: 440 razy

Każdy z nas, kto choć raz stanął przed koniecznością napisania tekstu na określony temat wie, że nie jest to zadanie łatwe. Jeszcze jednak trudniej jest, jeśli temat pozostaje dowolny, a deadline zbliża się nieubłaganie. Te same dylematy nieobce są tym z nas, którzy zdecydowali się pisać. np. powieść. Skąd więc czerpać inspirację?

 

Najkrócej można by odpowiedzieć – z życia! Ze wszystkiego, co nas otacza. Inspiracją może być przypadkowo spotkany znajomy, romantyczna piosenka, film obejrzany ostatnio w kinie, czy obraz widziany na Starówce. Najciekawsze tematy pojawiają się nagle i choć czasem są konsekwencją długich przemyśleń, to jednak zwykle iskrą zapalną są np. przeczytane w gazecie doniesienia. Nie trzeba się takich inspiracji bać – trzeba jednak iść śladem tej, która wydaje się nam najbliższa, którą „czujemy”.

 

Warto spisywać swoje uwagi i pomysły co do wybranego tematu. Przede wszystkim jednak trzeba wiedzieć - po co chce się określoną powieść/utwór/opowiadanie (niepotrzebne skreślić) napisać. Czemu ma ona służyć, co chcemy w niej pokazać, co uświadomić?

 

Istotne jest, kiedy już przysiądziemy do pisania, aby wybrać właściwy początek. Z pewnością, możemy sobie pozwolić na wzorowanie się na najlepszych, zwłaszcza, kiedy dopiero zaczynamy przygodę z pisarstwem, ale dobrze jest świadomie, od początku, kształtować historię, jaką opisujemy.

 

Nieważne jednak, czy zaczniemy od wątku głównego, a potem będziemy budować tło, czy też nakreślimy tło i potem wprowadzać będziemy istotne wydarzenia, czy też w końcu zaczniemy nasze opowiadanie od końca – musimy wiedzieć, co chcemy opisać. I czy materiał, pomysł, jaki mamy – wystarczy na książkę?

 

Jeżeli poprzednie pytanie nie jest pozostawione bez odpowiedzi – możemy rozważać dalsze aspekty pisania. Być może początkujący autor zastanawiał się, jak dużo czasu będzie potrzebował na napisanie swojego dzieła? Kilka tygodni? Kilka miesięcy? A może kilka tal? Być może nie ukończy powieści w ogóle? Każda z tych opcji jest możliwa i zależy nie tylko od pomysłu, ale przede wszystkim od zaangażowania i „weny”...

 

 

Nie ma też potrzeby, aby już na początku swojego pisania opowiadać wszem i wobec o swoim pomyśle. Entuzjazm twórczy warto zostawić na czas, kiedy siedzimy przed klawiaturą. Jako początkujący pisarz pamiętaj, że pisanie to nie jest forma pracy „od do”. Być może będziesz miał ochotę pisać nocą. Być może przy wschodzie słońca. Ważne, żeby pisanie sprawiało Ci satysfakcję, żebyś czuł, że robisz coś istotnego, przede wszystkim dla siebie.

 

W pisaniu nie liczy się ani szybkość kończenia poszczególnych rozdziałów, ani czas poświęcony na napisanie jednej książki. Liczy się wytrwałość i ciągły trening. Z pewnością nie uda się nam od razu wypracować własnego stylu, formułowania myśli, alegorycznych sądów, czy wyszukanych ripost.

 

Wszystko to jednak nazywa się doświadczeniem i z pewnością każdy, kto teraz być może z lękiem myśli o napisaniu choćby pierwszego zdania swojej powieści, tego doświadczy.

 

Powodzenia!Akcje
Komentarze

Jeszcze nikt nie skomentował tej publikacji.
Bądź pierwszy!

Zobacz również
Raport z nie-tożsamości, Ewa Sonnenberg "Obca"
Analizy 2016-09-05 21:29
Raport z nie-tożsamości, Ewa Sonnenberg PAWEŁ DĄBROWSKI – ur. w 1966 roku we Wrocławiu. Uciekł ze studiów politechnicznych,...
Blizny wojenne w świadomości wnuków
Analizy 2015-09-30 18:15
Blizny wojenne w świadomości wnukówPAWEŁ DĄBROWSKI – ur. w 1966 roku we Wrocławiu. Uciekł ze studiów politechnicznych,...
Dobro pachnie – impresja po lekturze "Pełnej krwi" Łukasza Jarosza
Analizy 2015-06-04 12:43
Dobro pachnie – impresja po lekturze
„Idąc” Krzysztof Mich
Recenzja | 2018-01-17 17:15
Małgorzata Południak
Złoty wawrzyn pozostanie złoty
Czytelnia | 2017-02-26 02:25
Małgorzata Południak
Raport z nie-tożsamości, Ewa Sonnenberg "Obca"
Akademia pisania | 2016-09-05 21:29
Paweł Dąbrowski
O sztuce, życiu i przyjaźni (I)
Autor allarte | 2016-09-05 21:24
Małgorzata Południak
Liryczni mężczyźni, spokój oceanu i dzika okolica
Czytelnia | 2016-09-05 21:11
Małgorzata Południak
pokaż wszystkie »
SZAFa kwartalnik literacko artystyczny
Poezja. Proza. Krytyka literacka. Recenzje. Relacje z wieczorów poetyckich. Ekfraza. Wywiady. Teatr. Fotografia. Malarstwo.
szafa.kwartalnik.eu/
Art Pub Kultura
Poezja. Kultura. Wernisaże.
www.artpubkultura.blogspot.com