decjusz
liczba publikacji: 1
liczba punktów: 21

Dagny - nowe stypendia literackie

Otwarcie na pisarzy z nowego kraju (z Norwegii właśnie) i co za tym idzie, rozszerzenie obszaru prezentacji literatury zapraszanych twórców, jest najważniejszą zmianą wprowadzoną do sprawdzonej już formuły krakowskich stypendiów.

Program „Dagny” realizowany jest we współpracy z norweskim Centrum Kultury Solvberget w Stavanger. W ramach tego programu zaplanowane zostały cztery edycje (dwie wiosenne i dwie jesienne) trzymiesięcznych pobytów rezydenckich w Willi Decjusza, które odbywać się będą od maja 2010 roku do października 2011 roku. W ramach każdej edycji przyznanych zostanie sześć stypendiów dla autorów pochodzących z czterech krajów uczestniczących w programie (dla dwóch osób z Polski, dwóch z Norwegii, jednej z Niemiec i jednej z Ukrainy).

W czasie pobytów pisarze będą pracować nad własnymi tekstami oraz scenariuszami wieczorów autorskich organizowanych, w zależności od terminu stypendium, w Krakowie, Lipsku, Berlinie, we Lwowie i Stavanger. Podobnie jak w przypadku „Homines Urbani”, cały projekt zakończy Międzynarodowy Festiwal Literatur w Krakowie (październik 2011) oraz wydanie antologii tekstów.

Nazwa programu jest przypomnieniem norweskiej pisarki Dagny Juel-Przybyszewskiej, również z Krakowem związanej, muzy europejskiego modernizmu. Jej liczne podróże po kontynencie oraz inspirujący wpływ na artystów tak wielu narodowości są symbolem wzajemnej fascynacji między literaturami różnych części Europy. Motywem przewodnim festiwalu literackiego zamykającego program  będzie rozrachunek z mitem duszy kobiety, czyli nowy literacki portret Dagny Juel. Topos literackiej kobiecości oglądany przez pisarzy  ze Wschodu, Zachodu i Północy Europy będzie łączył teksty opublikowane w antologii, której premiera będzie mieć miejsce w czasie finałowego festiwalu.

Programowi „Dagny” towarzyszyć będzie realizowany w analogicznych terminach program stypendiów twórczych dla pisarzy niemieckiego obszaru językowego oraz dla tłumaczy literatury (z języka niemieckiego na język polski i z języka polskiego na język niemiecki), realizowany dzięki wsparciu Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej.

Wnioski o stypendia do wiosennej i jesiennej edycji 2010 przyjmowane będą do 31 marca. Szczegółowe kryteria przyznawania obu rodzajów stypendiów dostępne są na stronie internetowej Stowarzyszenia Willa Decjusza: www.villa.org.pl (zakładka: Stypendia).

Koordynacja projektu: 

Renata Serednicka

 

Organizator:

Stowarzyszenie Willa Decjusza

30-233 Kraków, ul. 28 Lipca 17A

www.villa.org.pl

 

Podziel się Śledzik facebook Twitter blip.pl
Wyświetleń: 484  |  Dodano: 2010-03-22 14:39  |  Punkty od użytkowników: 0
Komentarze

Jeszcze nikt nie skomentował tej publikacji.
Bądź pierwszy!

Zobacz również
Demon: Śpiew Niebios
opowiadania 2018-05-26 00:33
WIELKI POWRÓT! Moje pierwsze opowiadanie po MATURZE! Mam nadzieję że wam się spodoba.  Powracamy...
Omnis moriar
poezja 2018-05-17 12:59
Prosty wiersz - tym razem Biały Wymyśliłem go tuż przed maturą I świadomość że to prada bardzo...
Kot Wania od Konwickiego
poezja 2018-05-16 15:39
wiersz, autor: Tomasz Kucina
„Idąc” Krzysztof Mich
Recenzja | 2018-01-17 17:15
Małgorzata Południak
Złoty wawrzyn pozostanie złoty
Czytelnia | 2017-02-26 02:25
Małgorzata Południak
Raport z nie-tożsamości, Ewa Sonnenberg "Obca"
Akademia pisania | 2016-09-05 21:29
Paweł Dąbrowski
O sztuce, życiu i przyjaźni (I)
Autor allarte | 2016-09-05 21:24
Małgorzata Południak
Liryczni mężczyźni, spokój oceanu i dzika okolica
Czytelnia | 2016-09-05 21:11
Małgorzata Południak
pokaż wszystkie »
SZAFa kwartalnik literacko artystyczny
Poezja. Proza. Krytyka literacka. Recenzje. Relacje z wieczorów poetyckich. Ekfraza. Wywiady. Teatr. Fotografia. Malarstwo.
szafa.kwartalnik.eu/
Art Pub Kultura
Poezja. Kultura. Wernisaże.
www.artpubkultura.blogspot.com