Uwielbiam bawić się słowem

autor: Karolina Balcerzak
liczba wyświetleń: 1490 razy
Uwielbiam bawić się słowem

Druga odsłona Autora Allarte to Wasza szansa na spotkanie z wyjątkowo ciekawym twórcą. Gammel grise to Autor, który publikuje na allarte prawie od początku istnienia portalu i to z sukcesami. Jeśli jesteście ciekawi, kto ukrywa się pod tym tajemniczym, norweskim pseudonimem – zapraszam do przeczytania wywiadu z Jarosławem Jabrzemskim.


- czego wynikiem jest Pański pseudonim, jakiego używa Pan na allarte?


„Gammel grise" to po norwesku stary świntuch. Tak mnie niegdyś nazwał jeden z moich skandynawskich kolegów, a że do tej pory nie unikam nieprzyzwoitych zachowań, pseudonim jest adekwatny; sądzę, że także z racji wieku i skłonności do sięgania przy pisaniu po rubaszny seksualizm w asocjacjach.


- od jak dawna Pan pisze? Czy jest to Pański sposób na życie, czy raczej hobby?


Piszę od 2006 roku - po trzydziestoletnim rozbracie z poezją, w którym to okresie nie czytałem wierszy, a tym bardziej nie pisałem. Pisanie z pewnością nie jest sposobem na życie, ale jest czymś więcej niż hobby.
Jeżeli przynosi radość piszącemu i czytelnikom, jest formą ekskluzywnej rozrywki realizowanej w sposób interaktywny.

- gdzie szuka Pan weny, inspiracji? Jak ważna jest inspiracja dla twórcy, Pana zdaniem?


W przebogatym języku polskim i oczywiście w rzeczywistości. Lubię odgrzewać zapomniane czy mało popularne słowa, znajdować nowe desygnaty dla pojęć, budować związki frazeologiczne przyjmując priorytet brzmienia przy zachowanym jednocześnie poszanowaniu sensu. Inspiracja jest ojcem tekstu, a autor jest jego matką.


- jak traktuje Pan publikowanie na allarte.pl? jaka jest rola tego typu portali społecznych w Pańskiej opinii?


Allarte.pl jest dla mnie miejscem, w którym chciałbym pozyskać nowych czytelników, poddać moje pisanie kolejnej weryfikacji i zaszczepić w początkujących w poetyckim rzemiośle wartość dla mnie w pisaniu najważniejszą; szacunek dla słowa.
Rola takich portali jest nie do przecenienia. Umożliwiają wymianę poglądów, kontakt z czytelnikiem i recenzentem zarazem, dają możliwość porównania własnych prób literackich z innymi publikacjami, a w końcu w niewymuszony sposób skłaniają do lektury tych, którzy może nie sięgnęliby ochoczo po tomik poetycki zalegający na półce w księgarni.- który z opublikowanych na allarte Pańskich utworów jest dla Pana najważniejszy i dlaczego?

Może nie tyle najważniejszym, co najbardziej reprezentatywnym tekstem jest "liszka". Znakomicie mieści się w kanonie, który nie bez powodzenia próbuję przemycić na internetowe portale literackie, wyznaczonym rymem nieregularnym, niesylabicznym układem wersów i poszukiwaniem równowagi pomiędzy emotywną i kognitywną funkcją języka.- co mógłby Pan doradzić innym użytkownikom allarte, którzy np. dopiero zaczynają swoją przygodę z pisaniem?


Cierpliwość i pokorę. Szermowanie sentencją Steda "wszystko jest poezją"
prowadzi na manowce. Już lepiej przytulić się do Norwida i uznać, że poetą się nie jest,a bywa. Nie oburzać się na krytykę; nagana nie jest kagańcem dla wiersza - jest bodźcem do  spuszczenia ze smyczy. Nie tkwić w klatce ułomnych przyzwyczajeń, w której nie da się rozwinąć skrzydeł, a można dożywotnio pozostać nielotem. Nie czekać na grzędę w formule kury poddawanej prześladowaniom, która ostatecznie skonstatuje, że wyżej nie siędzie.


- jakie są Pańskie literackie cele i marzenia?


Pisanie jest dla mnie celem samym w sobie, choćby to zabrzmiało jak konfesja grafomana; uwielbiam bawić się słowem. Jeżeli jednak produkty przywołane do publicznego życia wewnętrznym imperatywem, potrzebą intelektualnej igraszki, spotykają się z zainteresowaniem odbiorcy, potrafią przywołać uśmiech, pobudzić do refleksji czy nawet wzruszyć, to zawsze przynosi mi ogromną radość. Pisanie w alienacji, przy braku jakiejkolwiek aprobaty ze strony internetowej społeczności pisującej, byłoby dla mnie ciężarem, nie przyjemnością. Marzeń związanych z pisaniem nie mam - w tym aspekcie jestem realistą.

- czy ma Pan swój przepis na literacki, twórczy sukces?


Sukces, podobnie jak miłość, niejedno ma imię. Na jednym z portali odniosłem sukces; statystyki wykazują, że jestem najbardziej lubianym autorem. Można by powiedzieć, że to sukces iluzoryczny, ale choćby tak mało spektakularnego życzę wszystkim użytkownikom allarte.pl. Warunkiem, jak sądzę nieodzownym, jest konsekwencja w pisaniu, wypracowanie własnej poetyki i rygorystyczne podejście do popełnianych błędów. Nie poddawanie się wszechobecnym na portalach naciskom. Przestrzegam przed wikłaniem się w tak zwane towarzystwa wzajemnej adoracji, spółki samochwalebne. O sukcesie literackim na szerszym forum nie będę się wypowiadał z braku doświadczeń.

-  często mówi się, że "pisać każdy może"; czy rzeczywiście każdy powinien pisać?

Każdy powinien czytać. A pisać? Przywołany cytat odniosę do niezapomnianej kreacji Jerzego Stuhra i także sparafrazuję; stanowczo o to chodzi jak co komu wychodzi. Wszelkie próby literackie są ważne i cenne niczym diament. Każdy może pisać. Nie wszystko można oszlifować.


- jak ogólnie ocenia Pan kondycję polskiej literatury?

Kondycja jest. Rezultaty ocenią potomni.


- dziękuję za rozmowę i życzę wielu sukcesów twórczych.


Karolina Balcerzak
Wykorzystane zdjęcie pochodzi z prywatnej kolekcji Autora.

Akcje
Komentarze
„Idąc” Krzysztof Mich
Recenzja | 2018-01-17 17:15
Małgorzata Południak
Złoty wawrzyn pozostanie złoty
Czytelnia | 2017-02-26 02:25
Małgorzata Południak
Raport z nie-tożsamości, Ewa Sonnenberg "Obca"
Akademia pisania | 2016-09-05 21:29
Paweł Dąbrowski
O sztuce, życiu i przyjaźni (I)
Autor allarte | 2016-09-05 21:24
Małgorzata Południak
Liryczni mężczyźni, spokój oceanu i dzika okolica
Czytelnia | 2016-09-05 21:11
Małgorzata Południak
pokaż wszystkie »
SZAFa kwartalnik literacko artystyczny
Poezja. Proza. Krytyka literacka. Recenzje. Relacje z wieczorów poetyckich. Ekfraza. Wywiady. Teatr. Fotografia. Malarstwo.
szafa.kwartalnik.eu/
Art Pub Kultura
Poezja. Kultura. Wernisaże.
www.artpubkultura.blogspot.com