Jak wydać swoją książkę?

autor: Redaktor
liczba wyświetleń: 1701 razy

Proces powstawania książki jest dość skomplikowany dla kogoś, kto do tej pory nie miał z nim do czynienia. Dlatego najlepiej, jeśli wszystkimi formalnościami zajmie się wydawnictwo, zwłaszcza w sytuacji, gdy wydaje się swoją pierwszą książkę. Jednak zanim wyśle się maszynopis czy wydruk do wydawnictwa, trzeba mieć pewność, że jest dobrze opracowany nie tylko pod względem treściowym, ale też formalnym.

Co do treści, to wiele zależy od pomysłu na fabułę, jednak to bardzo indywidualna kwestia. Jeśli ma się jakieś wątpliwości co to tego, można poprosić o opinię użytkowników licznych forów czy portali o tematyce literackiej. Na pewno można liczyć tam na krytykę (niestety nie zawsze konstruktywną, ale zawsze skłaniającą do przemyślenia różnych aspektów swojej powieści).

Bardzo istotna jest też redakcja tekstu przed wysłaniem go wydawcy. Literówki, błędy ortograficzne i gramatyczne czy słaby styl dyskwalifikują książkę na samym początku. Świadczą o tym, że autor nie poświęcił wystarczająco dużo czasu swojej powieści. Im lepiej opracowany tekst, tym lepiej świadczy o autorze. Nie wolno więc ślepo wierzyć autokorekcie Worda, ale bardzo dokładnie sprawdzić cały tekst osobiście lub poprosić o to inną osobę. Zazwyczaj nie dostrzegamy błędów we własnym tekście, więc dobrze zdać się na kogoś znajomego lub na profesjonalistę.

Kiedy tekst jest już zredagowany trzeba określić, komu chcemy go wysłać. Najlepiej zacząć od uważnej lektury stron internetowych różnych wydawnictw, żeby zorientować się w ich profilach (jakiego rodzaju książki wydają) i zapoznać z wymaganiami wobec autorów-debiutantów (w jakiej formie należy nadsyłać teksty).

Różne wydawnictwa mają różne zwyczaje, ale większość z nich na swoich stronach umieszcza dział pt. 'Wydaj u nas' lub 'Zadebiutuj u nas'. Tam właśnie opisana jest droga, jaką należy wysłać swój tekst (pocztą elektroniczną lub tradycyjną – w zależności od tego, czy preferują wydruk czy wersję cyfrową). Czasem podane są też wymagania co do wyglądu samego tekstu, a jeśli nie, to najlepiej sformatować tekst do najbardziej standardowych ustawień: czcionka Times New Roman o wielkości 12, odstępy co najmniej 1,5 oraz marginesy ok. 2,5 cm). Wszystko to ma swoje uzasadnienie nie tylko w estetycznym wyglądzie tekstu, ale przede wszystkim bardzo ułatwia czytanie, co jest przecież istotne dla recenzentów zajmujących się naszą powieścią. Zdarza się, że wydawnictwa życzą sobie próbek tekstu (np. pierwszego rozdziału) lub krótkiego streszczenia.

Oczywiście nie wystarczy wysłać samej powieści, koniecznie trzeba dołączyć kilka słów od siebie (czy to w mailu, czy w tradycyjnym liście) – o sobie, swoim dorobku literackim i książce, którą się wysyła. To, co się napisze, jest niezwykle ważne – wiadomo przecież, że dużo zależy od pierwszego wrażenia. Jeśli dobrze zaprezentujemy siebie i swoją powieść, mamy większe szanse, że zostaniemy zauważeni, a o to przecież chodzi.

Kiedy już książka jest wysłana, trzeba cierpliwie czekać na odpowiedź. W dużych wydawnictwach zwykle trwa to dość długo ze względu na dużą ilość zgłoszeń. Ale to duże i stabilne firmy, dobrze znane czytelnikom są najbardziej atrakcyjne dla młodych pisarzy. Często gwarantują świetną promocję książki. Małe wydawnictwa niekiedy nie mają takich możliwości finansowych i zdarza się, że autor musi liczyć się z własnym wkładem finansowym w wydanie swojej książki.

Współpraca z wydawnictwem wymaga nieraz kompromisów ze strony autora, np. skrócenia książki czy wprowadzenia pewnych zmian redakcyjnych. Młodzi, początkujący autorzy nie mogą sobie pozwolić na negocjacje, bo często od tego zależy podpisanie umowy.

Dlatego osoby uparte i zdecydowane, a także nie pozbawione talentu do interesów mogą pomyśleć o wydaniu książki samodzielnie. Co prawda jest to dość drogie, ale to nie znaczy, że niewykonalne. Najpierw należy przygotować tekst do druku (skład i łamanie). Można użyć do tego takich programów, jak Page Maker, Adobe InDesign czy QuarkXPress. Trzeba też zaprojektować okładkę i stronę tytułową. Potem oczywiście książkę wydrukować, a następnie zająć się jej kolportażem i promocją. Ten etap właśnie jest najtrudniejszy.

Może się zdarzyć, że pieniądze zainwestowane w książkę nie zwrócą się. Dlatego warto na początek przemyśleć też możliwość wydania swojej pierwszej książki w formie elektronicznej. Rynek e-booków rozwija się bardzo prężnie, są one coraz chętniej czytane. A sam proces wydawniczy jest dużo tańszy i łatwiejszy.

Którąkolwiek drogę zamierza się wybrać, trzeba pamiętać, że sukces rzadko przychodzi natychmiast, i czasami trzeba dużo cierpliwości, żeby się nie poddać. Jest to trudna droga, ale jeśli uda się osiągnąć cel satysfakcja jest ogromna.

Akcje
Komentarze

Jeszcze nikt nie skomentował tej publikacji.
Bądź pierwszy!

Zobacz również
Raport z nie-tożsamości, Ewa Sonnenberg "Obca"
Analizy 2016-09-05 21:29
Raport z nie-tożsamości, Ewa Sonnenberg PAWEŁ DĄBROWSKI – ur. w 1966 roku we Wrocławiu. Uciekł ze studiów politechnicznych,...
Blizny wojenne w świadomości wnuków
Analizy 2015-09-30 18:15
Blizny wojenne w świadomości wnukówPAWEŁ DĄBROWSKI – ur. w 1966 roku we Wrocławiu. Uciekł ze studiów politechnicznych,...
Dobro pachnie – impresja po lekturze "Pełnej krwi" Łukasza Jarosza
Analizy 2015-06-04 12:43
Dobro pachnie – impresja po lekturze
„Idąc” Krzysztof Mich
Recenzja | 2018-01-17 17:15
Małgorzata Południak
Złoty wawrzyn pozostanie złoty
Czytelnia | 2017-02-26 02:25
Małgorzata Południak
Raport z nie-tożsamości, Ewa Sonnenberg "Obca"
Akademia pisania | 2016-09-05 21:29
Paweł Dąbrowski
O sztuce, życiu i przyjaźni (I)
Autor allarte | 2016-09-05 21:24
Małgorzata Południak
Liryczni mężczyźni, spokój oceanu i dzika okolica
Czytelnia | 2016-09-05 21:11
Małgorzata Południak
pokaż wszystkie »
SZAFa kwartalnik literacko artystyczny
Poezja. Proza. Krytyka literacka. Recenzje. Relacje z wieczorów poetyckich. Ekfraza. Wywiady. Teatr. Fotografia. Malarstwo.
szafa.kwartalnik.eu/
Art Pub Kultura
Poezja. Kultura. Wernisaże.
www.artpubkultura.blogspot.com